Committees

2023-24

Courses & Curricula Committee

  • Lawrence Gray, Music (8/2021–8/2023)
  • Sudarshan Krishnan, Architecture (8/2022–8/2023)
  • Guen Montgomery, Art & Design (8/2022–8/2024)
  • Nicole Turner, FAA Administration, ex officio

BS Sustainable Design Faculty Committee

  • Eric Benson, Art & Design
  • Aneesha Dharwadker, Architecture
  • Fang Fang, Urban Planning
  • Conor O’Shea, Landscape Architecture
  • Karin Hodgin-Jones, FAA Administration, ex officio
  • Nicole Turner, FAA Administration, ex officio

Research Awards Committee

TBD

Executive Committee (Members Elected)

  • Kevin Hamilton, FAA Administration, Chair
  • Jennifer Monson, Dance (8/2022–8/2024), Vice Chair
  • Christina Bollo, Architecture (8/2021–8/2023)
  • Andrea Bouck, Krannert Center for the Performing Arts (8/2021–8/2023)
  • Marc Doussard, Urban & Regional Planning (8/2022–8/2024)
  • Diane Gutenkauf, Krannert Art Museum (8/2022–8/2024)
  • Jonathan Keeble, Music (8/2021–8/2023)
  • Lisa Mercer, Art & Design (8/2021–8/2023)
  • Scott Murray, Architecture (8/2021–8/2023)
  • Conor O’Shea, Landscape Architecture (8/2022–8/2024)
  • Kristin Romberg, Art & Design (8/2021–8/2023)
  • Zev Steinrock, Theatre (8/2021–8/2023)
  • Ann Yeung, Music (8/2022–8/2024)
  • Greg Anderson, FAA Administration, ex officio
  • Rochelle Sennet, FAA Administration, ex officio

Kate Neal Kinley Memorial Fellowship Committee

  • Mike Ross, Krannert Center/FAA Administration, Chair
  • Erika Anzo, FAA Administration, Staff
  • Alan Mette, Art & Design
  • Francisco Rodriguez-Suarez, Architecture
  • Jeff Sposato, Music

Lorado Taft Lectureship on Art Committee

TBD

Promotion & Tenure Committee

Kevin Hamilton, FAA Administration, ex officio

Elected

  • John Boesche, Theatre (8/2020–8/2023)
  • Arnab Chakraborty, Urban & Regional Planning (8/2022–8/2025)
  • David Chasco, Architecture (8/2020–8/2023)
  • Mary Pat McGuire, Landscape Architecture (8/2022–8/2025)
  • Rebecca Nettl-Fiol, Dance (8/2022–8/2025)
  • Melissa Pokorny, Art & Design (8/2021–8/2024)
  • Ann Yeung, Music (8/2021–8/2024)

Appointed

  • Julie Gunn, Performing Arts (8/2021–8/2024)
  • Scott Murray, Environmental Arts (8/2022–8/2025)
  • Terri Weissman, Visual Arts, Chair (8/2022–8/2025)

Specialized Faculty

TBD

Frances P. Rohlen Visiting Artists Fund Committee

  • Alan Mette, Art & Design
  • Mike Ross, Krannert Center/FAA Administration
  • Jon Seydl, Krannert Art Museum
  • Jeff Sposato, Music

FAA Specialized Faculty Advisory Committee

  • Dustin Allred, Urban & Regional Planning
  • Randy Deutsch, Architecture
  • Daniel McDonough, Music
  • J. W. Morrissette, Theatre
  • Rachel Rizzuto, Dance
  • Simrun Sethi, Art & Design

Diversity, Equity, Inclusion & Accessibility Committee

  • Rochelle Sennet, Associate Dean, DEIA Committee Chair, FAA
  • Kathryn Anthony, Professor, School of Architecture
  • Andy Blacker, Director of Communications and Marketing, FAA
  • La Tanya Cobb, Associate Director of Student Services, School of Architecture
  • Paige Cunningham-Caldarella, Associate Professor, Dance
  • Lori Davis, Academic Affairs Coordinator, Landscape Architecture
  • Zelda Gardner, Associate Dean, Undergrad Academic Affairs, FAA
  • Barry Houser, Director of Marching Illini, School of Music
  • LaShae Hughes-McCray, Assistant to the Director, School of Music
  • Rose Kaczmarowski, Teaching Assistant Professor, Costume Design/Technology, Theatre
  • Diana Liao, Education and Engagement Specialist, Japan House
  • EB McTigue, Costume Draper/Cutter, KCPA
  • Magdalena Novoa, Assistant Professor, Urban and Regional Planning
  • Kirsten Pullen, Professor, Theatre
  • Stacey Robinson, Associate Professor of Graphic Design, Art & Design
  • Kimberly Sissons, Collection Manager, Krannert Art Museum
  • Nekita Thomas, Assistant Professor of Graphic Design, Art & Design
  • Maria Grimaldo, Student, Art History
  • Gabriel Ibarra, Student, Art and Design
  • Matthew Jenkins, Student, Landscape Architecture
  • Alexander Pacheco, Student, School of Music
Cookie Settings